Search
Close this search box.

Korupcijos prevencija

Korupcija – valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens tiesioginis ar netiesioginis siekimas, reikalavimas arba priėmimas turtinės ar kitokios asmeninės naudos (dovanos, paslaugos, pažado, privilegijos) sau ar kitam asmeniui už atlikimą arba neatlikimą veiksmų pagal einamas pareigas, taip pat valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens veiksmai arba neveikimas siekiant, reikalaujant turtinės ar kitokios asmeninės naudos sau arba kitam asmeniui ar šią naudą priimant, taip pat tiesioginis ar netiesioginis siūlymas ar suteikimas valstybės tarnautojui, jam prilygintam asmeniui turtinės ar kitokios asmeninės naudos (dovanos, paslaugos, pažado, privilegijos) už atlikimą arba neatlikimą veiksmų pagal valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens einamas pareigas, taip pat tarpininkavimas darant šioje dalyje nurodytas veikas.

Korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos – kyšininkavimas, prekyba poveikiu, papirkimas, kitos nusikalstamos veikos, jeigu jos padarytos viešojo administravimo sektoriuje arba teikiant viešąsias paslaugas siekiant sau ar kitiems asmenims naudos: piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi arba įgaliojimų viršijimas, piktnaudžiavimas oficialiais įgaliojimais, dokumentų ar matavimo priemonių suklastojimas, sukčiavimas, turto pasisavinimas ar iššvaistymas, tarnybos paslapties atskleidimas, komercinės paslapties atskleidimas, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimas, kišimasis į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą ar kitos nusikalstamos veiklos, kai tokių veikų padarymu siekiama ar reikalaujama kyšio, papirkimo arba nuslėpti ar užmaskuoti kyšininkavimą ar papirkimą.

Sveikatos apsaugos ministerija prašo Jus būti pilietiškais: informuokite apie korupcijos atvejus anonimiškai skambindami nemokamu telefono numeriu 8 800 66 004, el. paštu korupcija@sam.lt.

Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia šmeižti ar melagingai kaltinti kitą asmenį padarius nusikaltimą. Už tokius veiksmus numatyta baudžiamoji atsakomybė LR baudžiamojo kodekso 236 straipsnyje.

Už korupcijai atsparios aplinkos kūrimą atsakingas asmuo Šiaulių rajono savivaldybės priešgaisrinėje tarnyboje ugniagesys skyrininkas Evaldas Antakauskas.

Kiekvienas asmuo, manantis ar įtariantis, kad jam neteisėtais Šiaulių rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos darbuotojo veiksmais buvo ar yra daromas teisės pažeidimas, susijęs su korupcija, dėl Šiaulių rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos darbuotojų netinkamai vykdomų (ar nevykdomų) tiesioginių pareigų gali kreiptis į:

– Evaldą Antakauską, atsakingą asmenį tel. +370 67056340 arba el. paštu evaldasantakauskas@gmail.com;

– Rolandą Spulginą, tarnybos viršininką, tel. +37068663037 arba el. paštu rolandasspt@gmail.com.

Kreipiantis raštu apie Šiaulių rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos darbuotojų galimas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas ir/ar kitų tapataus pobūdžio, tačiau mažiau pavojingų teisės pažeidimų faktus prašome nurodyti:

– vardą, pavardę;
– savo gyvenamosios vietos adresą;
– darbuotojo, kurio veiksmai skundžiami (vardą, pavardę, pareigas);
– skundžiamus veiksmus, kuriais pasireiškia korupcinio pobūdžio veikla, taip pat laiką, vietą, aplinkybes, asmenis, galinčius patvirtinti aplinkybes ir kitas, Jūsų manymu, naudingas ir reikšmingas aplinkybes;
– jei siunčiate laišką paštu, būtina nurodyti tikslų Jūsų ir mūsų adresą (Šiaulių rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba, J. Basanavičiaus g. 7, Kuršėnai, Šiaulių r., Lietuva).

Privačių interesų deklaravimo tikslas – ginti visuomenės interesą, užkirsti kelią piktnaudžiavimui . Taip pat tai įrankis, apsaugantis deklaruojančių asmenų bei įstaigų reputaciją. Todėl privalome į privačių interesų deklaravimą žiūrėti ypač atsakingai, o kilus neaiškumų, nedelsiant konsultuotis su atsakingu asmeniu už privačių interesų deklaravimą ar Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija.

Interesų konfliktas – situacija, kai deklaruojantis asmuo, atlikdamas tarnybines pareigas ar vykdydamas tarnybinį pavedimą, turi priimti ar dalyvauti priimant sprendimą arba įvykdyti pavedimą, kurie susiję ir su jo privačiais interesais.

Privatūs interesai – deklaruojančio asmens (ar jam artimo asmens) suinteresuotumas asmenine turtine ar neturtine nauda, deklaruojančio asmens (ar jam artimo asmens) moralinė skola, moralinis įsipareigojimas ar kitas panašaus pobūdžio interesas deklaruojančiam asmeniui atliekant tarnybines pareigas. Privatūs interesai deklaruojami Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai arba kitiems Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo (toliau – VPIDĮ) 5 straipsnyje nurodytiems subjektams pateikiant privačių interesų deklaraciją. Už deklaracijoje pateiktų duomenų tikrumą atsako deklaruojantis asmuo.

Artimi asmenys – deklaruojančio asmens sutuoktinis, sugyventinis, partneris, kai partnerystė įregistruota įstatymų nustatyta tvarka (toliau – partneris), taip pat jų ir deklaruojančio asmens tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), broliai (įbroliai), seserys (įseserės), seneliai, vaikaičiai ir jų sutuoktiniai, sugyventiniai ar partneriai.

Deklaruoti privačius interesus privalu, jei:

  • esate valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo ar einate atitinkamas pareigas, nustatytas VPIDĮ 4 straipsnio 3 dalyje;

  • pretenduojate dirbti valstybinėje tarnyboje ir šią deklaraciją reikalauja pateikti į darbą priimanti institucija ar įstaiga;

  • kandidatuojate rinkimuose į Seimo narius, Respublikos Prezidentus, Europos Parlamento narius, savivaldybių tarybų narius.

Pažymima, kad:

  • privačių interesų deklaravimas yra tęstinis procesas (ne metinis, nesusijęs su pajamų ir turto deklaravimu);

  • deklaracijos pateikiamos nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų po deklaruojančio asmens statuso įgijimo dienos;

  • deklaruoti reikia aktualius, VPIDĮ 6 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytus duomenis;

  • jei deklaruotini duomenys pasikeitė, deklaruojantis asmuo privalo patikslinti deklaraciją nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo duomenų pasikeitimo dienos;

  • deklaravimo pareigą turi visi viešųjų pirkimų perkančiojo subjekto pirkimų komisijų nariai; asmenys, perkančiojo subjekto vadovo paskirti atlikti supaprastintus pirkimus; ekspertai, dalyvaujantys perkančiojo subjekto atliekamų pirkimų procedūrose; viešojo pirkimo iniciatoriai.

Nepateikę deklaracijos, neturi teisės dalyvauti pirkimų procedūrose ir turės būti atšaukti iš atitinkamų pareigų (VPIDĮ 5 straipsnio 6 dalis).

Privačių interesų deklaravimą reglamentuoja Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo  (toliau – VPIDĮ)
https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.41669/asr antrasis skirsnis.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (toliau – VTEK) parengė skrajutes apie deklaracijų pildymo pasikeitimus 2020 m., kuriose nurodo, kokius duomenis būtina deklaruoti, ir reikia deklaruoti, jei tai kelia ar gali kelti interesų konfliktą. Nauja privačių interesų deklaracija nepildoma. Paskutinę teiktą privačių interesų deklaraciją reikia peržiūrėti, jei ją reikia papildyti atitinkamais duomenimis pagal naująjį reglamentavimą arba pašalinti nebeaktualius anksčiau pildytus duomenis.

Daugiau informacijos dėl privačių interesų deklaravimo galite rasti VTEK interneto svetainėje https://vtek.lt/ , rubrikoje „Privačių interesų deklaravimas

 


Išsamesnė informacija pateikta:

 

Mokymai darbuotojams: e. mokymo platforma pasiekiama adresu https://emokymai.stt.lt/.

 

Pareigybės, į kurias pretenduojant turi būti surinkta informacija apie asmenį: Tarnyba neturi pareigybių dėl kurių turi būti renkama informacija.

TEISĖS AKTAI:


 

Šiaulių rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos dokumentai, susiję su korupcijos prevencija:

Skip to content